Przed nami kolejna edycja konkursu „Wybieram wybory”

Znamy już szczegóły III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Będzie on poświęcony ogólnej wiedzy dotyczącej prawa wyborczego.

Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego -  propagowania idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Chętni uczniowie szkół mogą zgłaszać się do udziału w konkursie za pośrednictwem dyrektora swojej szkoły do 31 stycznia (czwartek) 2019 roku. Następnie, 26 lutego br. o godzinie 12.00 odbędzie się szkolny etap Konkursu – test wyboru, składający się z 25 pytań.  Zakres tematyczny pytań obejmować będzie wszystkie działy Kodeksu wyborczego.

Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 14 marca br. na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu.

Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do kolejnego etapu (wojewódzkiego) zostaną poinformowani o tym, za pośrednictwem Dyrektora szkoły.

W etapie wojewódzkim, uczniowie będą musieli zmierzyć się z pracą pisemną. Do wyboru mają jeden z trzech tematów:

1)         System proporcjonalny a system większościowy – wady i zalety.

2)         Gwarancje zasady bezpośredniości wyborów w Kodeksie wyborczym.

3)         Wybory do Parlamentu Europejskiego – organizacja i przebieg.

 Rozstrzygnięcie II etapu konkursu nastąpi do 11 kwietnia br.

W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 30 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania z zakresu Kodeksu wyborczego.

Najlepsi uczestnicy otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych.

Autorzy najlepszych prac dostaną również nagrody rzeczowe.

Informacje na temat konkursu są publikowane  na stronie naszej Delegatury oraz na portalu edukacyjnym www.wybieramwybory.pl .

W załącznikach znajdują się wszystkie wymagane dokumenty, które należy pobrać, wypełnić i do 31 stycznia br. przesyłać skanem do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu.

Adres e-mail: tor-anita.swiatkowska@kbw.gov.pl 

 

 

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Znamy już wyniki etapu szkolnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”

  Do etapu wojewódzkiego III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory” z obszaru działalności Delegatury KBW w Toruniu zakwalifikowała się Magdalena Ziarnik, która reprezentowała Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Działowskiego w Wąbrzeźnie – zdobywając 20 punktów!

 • Za nami szkolny etap konkursu „WYBIERAM WYBORY”

  W dniu 26 lutego 2019 r. uczniowie 9 szkół ponadgimnazjalnych z obszaru działania  Delegatury wzięli udział w III Ogólnopolskim Konkursie "Wybieram Wybory".

 • Przed nami kolejna edycja konkursu „Wybieram wybory”

  Znamy już szczegóły III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Będzie on poświęcony ogólnej wiedzy dotyczącej prawa wyborczego. 

 • Rekrutacja kandydatów na funkcję urzędnika wyborczego
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:15-01-2019 10:24
  Wprowadził:Anita Świątkowska
 • Data modyfikacji:15-01-2019 10:28
  Wprowadził:Anita Świątkowska